Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8

50-209, Wrocław

ul. Składowa 2-4

tel. 717986931

sekretariat.zsp08@wroclawskaedukacja.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 258199
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Kalendarium

Czwartek, 2024-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. O szkole

O szkole

Hymn szkoły

I. W naszej szkole jest dobry duch,
Duch patronki, wierny nasz druh,
Alpinistka przewodzi nam,
Więc na szlaku nie jesteś sam

II. Uwierz w siebie, to nie jest mit,
Jeśli zechcesz, osiągniesz szczyt,
A gdy szkolny opuścisz próg,
Obys refren zanucić mógł.

III. Już nie straszne są szkolne dni,
Bo w twym sercu iskra się tli.
Wanda mogła , możesz i Ty!
Podaj rękę, spełnią się sny!

Ref: Nigdy nie trać wiary i walcz
Sumuj zyski, nie sumuj strat,
Nawet czasem, kiedy ci źle,
Weź się w garść i nie daj się


Autorka: Kasia Strużańska
absolwentka SP58 - rocznik 1998

 

PATRON - Wanda Rutkiewicz

 

 

Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz (ur. 4 lutego 1943, zm. 13 maja 1992) - polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu, jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi. Urodziła się na Litwie w miejscowości Płungiany. Po II wojnie światowej z całą rodziną przyjechała do Wrocławia. Studiowała na Politechnice Wrocławskiej, z dyplomem inżyniera elektroniki pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Później przeniosła się do Warszawy, podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. Zapowiadała się na świetną siatkarkę, grała w I lidze (nawet kandydowała do gry w reprezentacji Polski). Pierwsze kontakty ze wspinaniem miała w Sokolikach, skałkach koło Jeleniej Góry. Tam się zaczęła jej przygoda z górami. W 1962 roku ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej w Tatrach. W Tatrach wspinała się na wielu klasycznych i bardzo trudnych drogach (lata 60-te), m. in. północną ścianą Małego Kieżmarskiego Szczytu czy wariantem "R" na Mnichu. Potem były Alpy i w końcu Himalaje. Należała do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu, a po 1973 roku, kiedy przeniosła się, do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. O swoich wyprawach i płynacych z stąd przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce alpinistycznej. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Była też autorką bądź współautorką kilku książek. Zaginęła w 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Wraz z Carlosem Carsolio 12 maja o w pół do czwartej wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po dwunastogodzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Mimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Jej ciała nie odnaleziono. W 1994, jako jedna z trzech pierwszych osób została odznaczona (pośmiertnie) Medalem im. Króla Alberta I, przyznawanym za wyjątkowe zasługi górskie przez King Albert Memorial Foundation.
Opracowanie: Wikipedia

 

Historia szkoły

 

 

Budynek, w którym mieści się nasza placówka, liczy sobie ponad 100 lat. Fundamenty postawiono w 1881 roku., a w 1896 roku. został on oddany do użytku z przeznaczeniem na szkołę katolicką. Po drugiej wojnie światowej powstała tu szkoła milicyjna, która funkcjonowała do roku 1956. 22 września 1956 roku rozpoczęła pracę Szkoła Podstawowa nr 58. Po roku istnienia podzielono ją na dwie odrębne placówki: SP nr 62 i SP nr 58. W tym czasie szkoły borykały się z wieloma problemami: brak opału, środków czystości, zły stan techniczny budynku. Rok 1960 przyniósł kapitalny remont całego obiektu. Od 1 września 1972 roku w budynku przy ul. Składowej ponownie zaczęła funkcjonować tylko SP 58. Dyrektorem został pan Igor Dobrowolski. Po jego przejściu na emeryturę, placówką kierowała pani Elżbieta Baranowska, później pani Grażyna Urban.

 

Od tego czasu szkoła bardzo się zmieniła. Wszystkie sale lekcyjne i gabinety zostały zmodernizowane, dostosowane do potrzeb nowoczesnej placówki oświatowej, wyposażone w środki audiowizualne i pomoce dydaktyczne, powstała pracownia komputerowa. Chlubą szkoły jest biblioteka, która liczy ponad 13000 woluminów. W 1997 roku szkole nadano imię Wandy Rutkiewicz, słynnej wrocławianki i himalaistki. Stała się ona wzorem do naśladowania dla wielu pokoleń wychowanków. 1 września 2003 roku SP 58 połączyła się z Przedszkolem nr 97, tworząc Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 8. 

 

Od roku szkolnego 2018/2019 dyrektorem szkoły jest pani Renata Kałwa. 

 

W naszej placówce organizowane są liczne zajęcia pozalekcyjne, w których uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania. Tworzymy i pielęgnujemy tradycję naszej szkoły, na stałe wpisane są do ceremoniału: pasowanie klas pierwszych, akademie niepodległościowe, kolędowanie, kiermasze, drzwi otwarte, festyny, nocne czytanie oraz liga klas IV – VIII. W szkole są realizowane różne projekty: Sprawny Dolnoślązaczek, Laboratoria Przyszłości, Cały Wrocław Czyta, Akademia Bezpiecznego Puchatka. Nasi uczniowie biorą udział w konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich, międzyszkolnych i szkolnych, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. 

 

W 2022 roku podczas 25-lecia nadania szkole imienia Wandy Rutkiewicz na terenie naszej placówki nastąpiło uroczyste otwarcie Ogrodu Sensorycznego i placu zabaw dla dzieci, w którym honorowym gościem był prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.